Dieta v nácti...

6. března 2012 v 10:09 |  Beauty
Hodně často čtu články o tom, jak držet dietu, co jíst a co zase ne. Proti dietám nic nemám (když je pro dospělé ženy po dětech), pokud nejsou drastické (např. jedno jablko, 2 mrkve, a 30g ovesných vloček za den). Jenže tyto články se objevují i na servrech pro náctileté slečny. Copak ješt nikomu nedošlo, že pokud nejsi plně vyvinuta, neměla by jsi držet dietu? Bohužel si slečny berou jako svoje vzory celebrity, které ve 28 letech váží 45kg. A pokud se spojí tyto vzory s nízkým sebevědomím, často vzniká bulimie či anorexie.

Jiná věc je, když ti dietu doporučí doktor, kvůli nějakému onemocnění. Ale když je to jen tvůj rozmar, docela si zahráváš se zdravím, nejen že se nemusíš vyvíjet tak jak by jsi měla, ale hrozí ti i nevyvinutí reprodukčních orgánů, což by pro tebe v budoucnu mohlo znamet nemít děti.Je jasné že v 16ti letech o tom moc nepřemýšlíš, ale věř, že by Tě to jednou velice mrzelo (tedy pokud nebudeš patřit ke karieristickým typům).

Rozdím mezi "dietou" a "žít zdravě":
Dieta je řízený příjem tekutin a potrvy za účelem dosažení cíle (zhubnutí). Zatím co "Žít zdravě" znamená, pečovat o sebe ve smyslu stravování a pohybu za cílem žít co nejdéle, vitálně a být v dobré kondici po celý život či určité období. Zdravý životní styl ti pomůže více než dieta, nejen že když shodíš pár kilo, shodíš je zdravě, ale pravděpodobnost, že se dostaví jo-jo efekt je téměř nulová, neničíš si zdraví, naopak pomáháš mu. Když budeš zdravě cvičit, bude pohyblivější, nebudou Tě bolet záda a můžeš se dostat k nějakému sportu, kterému se budeš věnovat a tím zůstaneš stále v kondici a možná z tebe bude jednou známá sportovkyně.

Ty a sebevědomí
Možná si řekneš, že tohle téma s dietami nemá nic společného, ale má. Diety drží i holky při výšce 165 kg s padesáti kily. Ale proč? Protože mají nízké sebevědomí a poztřebují si dokázat, že budou v něčem dobré, že něco dokáží. Takže zde je i pár tipů jak ho zvednout:

1. Každé ráno se podívej do zdrcadla a něco si pochval ("Dnes se mi povedlo líčení" či " Dnes mám pěkné vlasy") Prostě i každý den najděte něco, co je na Vás pěkné.

2. Nezapomínej, že jsi jedinečná, takže se přestaň srovnávat s tou holkou z Áčka, kterámá znadčkové oblečení a spoustu make-upu. Mysli na to, že ona má sice oblečení a šminky, ale je otázka co má v hlavě a jaká je.
3. Zeptej se přátel, co na tobě mají rádi a co naopak ne, aby si to mohla vylepšit.

4. Važ si toho, co máš, takže pokud nemáš rozvedené rodiče nebo máš sourozence, určitě si toho važ, i když tě možná občas štvou. Není nic lepšího, než mít úplnou rodinu a být zdraví. Ale tohle se netýká jen rodiny,zdraví, přátel, lásky, ale také toho že máš co jíst, pít, nebo že máš na co psát, že můžeš chodit do školy. Všude takový luxus nemají. Takže se zamysli nad tím, co máš ty a ostatní ne.

5. Nauč se přímat kritiku, protože i to je důležité, právě proto, aby si na sobě mohla pracovat.


Rozmysli si tedy dobře, jestli chceš, být hubená za pár týdnů a možná z toho mít zdravotní problémi a dívat se na jo-jo efekt nebo počkat si pár měsíců, ale cítít se opravdu dobře a zdravě. Ne všichni si mohou vybírat, jestli ty patříš k těm, které mohou, dobře si rozmysli, co si vybereš.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 punky914 punky914 | Web | 6. března 2012 v 10:13 | Reagovat

Dietu bych moc nedoporučovala! :) každé tělo je nádherná... až opravdu na extrémi

2 Pucíček Pucíček | Web | 6. března 2012 v 10:14 | Reagovat

v tomhle s tebou zas tak zcela nesouhlasím, podle mě není nic špatného na tom držet dietu v nácti
jasně že jsou takové holky co to přeženou a neví kdy přestatm to potom vede k anirexii a bulimii
ale jsou takové holky (včetně mě) co za dietu považují že se nebudou přecpávat brambůrkama, čokoládou a věcma z KFC a McDonaldu, takovým dietám potom fandím

3 Terez Terez | Web | 6. března 2012 v 10:17 | Reagovat

Tak to po tom ano, určitě záleží na uhlu pohledu.. Ale tělo si prostě řekne, kdy mu co chybí, takže pokud máš velkou chuť na čokoládu,není od věci si kousek dát :)

4 michellas michellas | Web | 6. března 2012 v 10:23 | Reagovat

AHoj, moc pěknej článek, myslím že jsi mohla zkusit psát pro krasna.cz ;)

5 Terez Terez | Web | 6. března 2012 v 11:10 | Reagovat

Michellas : Právě že jsem tenhle článek psala asi před měsícem do krasna.cz a nezveřejnili ho. Možná to časem zkusím znova, jinak moc děkuji :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama